best website software

Bir "İK" Bir "Çalışan" Köşesi

Bir "İnsan Kaynakları" gözüyle, Bir "Çalışan" gözüyle !

O HALA SİZİN ÇALIŞANINIZ!

İşten ayrılan personelinize işten çıkış anketi uyguluyor musunuz? Ayrılan bir çalışanınızın şirketinizle ilgili geri bildirimleri önemli mi? Ayrılan çalışanınızın penceresinden şirketinizin görünümünü hiç merak ettiniz mi; yoksa size gerçek olmasından korktuğunuz bir resim çizer diye, sessiz sedasız ayrılmasını onayladınız mı?

İşte bu soruların her birinin yanıtı çok önemli. Aslında her bir sorunun yanıtı yine şirketinizin gelişimi ve uzun vadede kazanımları için fazlasıyla ipucu ile dolu... Unutmayın, imza süreçlerini tamamlayıp, güzelce vedalaşıp, kendisini uğurlayana kadar “o hala sizin çalışanınız!”

Çalışanlarınız şirketinize, henüz aday olarak geldiğinde, ilk işe başladığı günde, tüm oryantasyonu boyunca, sizin için ne kadar değerli ise, işten ayrılma kararı aldığında da aynı değerde olmalı. Bazen görüyorum ki; çalışan istifa dilekçesini verdiğinde ve ihbar süresini kullanmaya başladığında, çalıştığı şirkette bir takım sorunla veya baskılarla karşılaşabiliyor. Genellikle de bu baskı 1. Yöneticiler tarafından gerçekleştiriliyor. Bu konuda, İnsan Kaynakları Biriminin üzerine düşen önemli bir sorumluluk bulunuyor; kurum kültürüne entegre edilecek “insana değer verme” olgusunu geliştirme ve organizasyona uyarlama, uygulama ve denetleme... Unutmayın! Başarılı bir şirketin işten ayrılan çalışanı; ayrıldıktan sonra da eski şirketine referans olur.

İyi bir isim yapmak yirmi sene alır ama yıkmak için beş dakika yeter, bunun üzerine düşünürseniz, her şeyi daha farklı yaparsınız. (Thomas Edison)

(24.11.2017)


İŞTEN AYRILMA KARARI MI VERDİNİZ, PEKİ İYİ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

İşten ayrılma kararı mı verdiniz? Peki iyi düşündünümüz mü? Bir anlık sinirle hızlı karar veriyor olabilir misiniz? Yoksa hemen pes mi edeceksiniz? Acaba dışarıda sizin yerinizde olmak isteyen çok fazla insan olabilir mi? Bu kararı almadan önce tüm yolları denediğinize emin misiniz? İşten ayrılma kararınızı, sizin için objektif düşünüp size destek olabileceğine inandığınız dostlarınızla paylaştınız mı? Onlar da sizinle hemfikir mi?

Bu soruları uzun süredir tek tek yanıtlayıp her düşündüğünüzde istisnasız her birine “evet” yanıtı veriyorsanız; o işten kesinlikle ayrılmalısınız! Sonuçlar, çalıştığınız işte mutsuz olduğunuzu ve o işi kafanızda tamamen bitirdiğinizi gösteriyor, artık kendiniz için de işveren için de başarılı olmanız çok mümkün görünmüyor. Peki soruları soruyorsunuz ve içlerinden bazılarına net olarak “evet” cevabını veremiyorsunuz! İşte o zaman umut hala var demektir. Her alanda olduğu gibi iş hayatında da zaman zaman inişler ve çıkışlar yaşanabilir ve her dalgalanmada pes etmemek gerekir. Böyle durumlarda sağlıklı karar alabilmek için “zamana bırak - tekrar değerlendir” faktörünü hiç unutmamalısınız. Bunun yanında; mutlaka kendinizi motive edeceğiniz bir kaynağınız olmalı. Bazen aileden birinin veya yakın bir dostun sesi, bazen kendi iç sesinizle yaptığınız küçük bir iletişim, bazen manevi değeri olan hep yanınızda taşıdığınız bir obje, bazen de iyi bir nefes egzersizi sizi rahatlatabilir. Emin olun sizin de kendiniz için iyi geldiğini fark edeceğiniz, kendinizi motive edebileceğiniz bir yönteminiz var. Bu yöntemi henüz keşfetmemişseniz hemen şimdi keşfedip aktif olarak kullanmaya başlamalısınız.

Kendinize değer verin, geçmişteki kararlarınız geleceğinizi mutsuz etmesin! İşten ayrılma kararını tüm soruları “evet” yanıtını vererek netleştirdiyseniz, önünüzde kalan birkaç önemli adımı lütfen iyi bir şekilde yönetin. 1 ay da çalışmış olsanız, 10 yıl da çalışmış da olsanız, bu iş ilişkisini sonlandırırken, mutlaka profesyonel davranmanız gerekir. Hem etik açıdan hem de gelecekte karşılaşabileceğiniz ilginç tesadüfler açısından çalıştığınız firma ile kötü ayrılmanız size hiçbir avantaj sağlamayacaktır. Ayrılacağınız son güne kadar, maaşınızı aldığınız, karşılıklı emek verdiğiniz firmanıza karşı sorumluluklarınızı yerine getirin. Özellikle; devamsızlık, performans düşüşü, yönetici ve çalışanlarla iletişim sorunları, işten ayrılırken yapılan anket ve İK görüşmelerinde gerçek dışı paylaşımlarda bulunmak size hiçbir kazanç sağlamayacağı gibi ileride karşınıza olumsuz referans olarak çıkabilir.

Şirketlerin, sadece CV’nizde yazan referansları aramadığını, zaman zaman daha önce çalıştığınız firmaların İnsan Kaynaklarına ulaşıp ayrıca bilgi aldığını biliyor muydunuz? Profesyonel iş hayatında; atılacak her adım önemlidir. Kimin; ne zaman, nerede ve nasıl karşınıza çıkacağını bilmeniz mümkün değildir.

(24.11.2017)

Paylaş